Dlaczego Gothic odniósł sukces?
Kultowe RPG

Dlaczego Gothic odniósł sukces?

Gothic, Gothic 2 i Gothic Noc Kruka do dziś uważane są za gry kultowe. Dla niektórych to nawet najlepsza RPG w historii. Co jednak spowodowało, że Gothic wywarł aż tak dobre wrażenie na graczach?

W czym tkwił sukces Gothic-a?

Na sukces gry Gothic złożyło się wiele elementów. Ta produkcja pochodziła od nowo powstałego studia gier, które wykazało się głową pełną ciekawych pomysłów. Duży otwarty świat i szerokie możliwości prowadzenia rozmów z NPC były swego rodzaju innowacją na rynku.

W Polsce popularność Gothic-a wynikała także ze świetnego przetłumaczenia na języki polski. W tamtych czasach było to dużą rzadkością, a gracze często zmuszeni byli do korzystania z gier w angielskiej wersji językowej.

Fani Gothic-a zwykle podkreślają jednak wyjątkowy klimat tej gry. Faktycznie fabuła była wciągająca, intrygująca i pełna zwrotów akcji. Największe zaskoczenie wzbudzała ostatnia scena, która sprawiała, że gracze nie mogli się doczekać kontynuacji.

Później było jeszcze lepiej, ponieważ Gothic 2 oraz Gothic Noc Kruka zbierały wręcz doskonałe recenzje i opinie. Niestety kolejne gry z serii nie spełniły już oczekiwań. Producenci gry zdecydowali się bowiem na gruntowną zmianę mechaniki gry. Choć pojawiły się nowe rozwiązania, to większość graczy uznała, że Gothic stracił swój wyjątkowy klimat.