Football Manager – absolutny numer 1 w swojej klasie
Wciągające strategie

Football Manager – absolutny numer 1 w swojej klasie

Piłkarskich menadżerów na rynku jest mnóstwo. Od lat niekwestionowanym liderem jest jednak Football Manager, który jest lepszy od konkurencyjnych tytułów niemal pod każdym względem. Co jednak sprawia, że FM jest wyjątkowy?

Komu dedykowany jest Football Manager?

FM został stworzony dla ściśle określonej grupy odbiorców. Dla pasjonatów sportu i gier strategiczny ten tytuł jest wyjątkowy. Football Manager działa na nich niemal jak narkotyk. Zarwane noce i niezliczona ilość spędzonych godzin przed komputerem znana jest chyba wszystkim pasjonatom tej serii.

Football Manager nie jest jednak grą, która każdemu przypadnie do gustu. Nie wystarczy być tylko pasjonatem piłki nożnej, ale trzeba także być fanem strategii i analiz. Wszystko dlatego, że granie w FM w pewnym sensie przypomina korzystanie z Excela i wyciąganie wniosków z setek danych. Football Manager nie jest też dobrym tytułem dla kogoś, kto oczekuje wysokiej jakości oprawy audiowizualnej.

Dlaczego FM tak wciąga?

Grając w Football Manager, można poczuć się jak trener praktycznie dowolnego klubu piłkarskiego na świecie. Dzięki niemu można poprowadzić do boju np. Arsenal Londyn albo Juventus Turyn, albo też stworzyć własny klub i wprowadzić go na szczyt. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wygrać Ligę Mistrzów polskim zespołem, czy też poprowadzić biało-czerwonych do triumfu na mundialu. To jednak wymaga dużo wysiłku albo też ciągłego korzystania z opcji zapisz i wczytaj.

FM to bowiem wymagająca gra, a jej poziom trudności rośnie z każdym rokiem. Znaczenie mają tu wszystkie podejmowane przez gracza decyzje. Transfery, treningi, rozwijanie szkółki, rekrutowanie personelu, rozmowy motywacyjne, dbanie o morale zawodników, dobór taktyki, przeprowadzanie zmian w czasie meczu i wiele innych elementów wpływa na to, jakie wyniki zespół osiąga na boisku. Jak to bywa w przypadku piłki nożnej istotne jest także szczęście. Kontuzje kluczowych graczy, czy też czerwona kartka w meczu pucharowym może zniweczyć cały wysiłek.

Silnym elementem Football Managera jest także umiejętne wprowadzenie elementów RPG. Przed rozpoczęciem rozgrywki gracz określa doświadczenie swojej postaci i dystrybuuje punkty pomiędzy poszczególnymi umiejętnościami. Elementem RPG są także rozmowy, które wpływają na przebieg rozgrywki. Gracz prowadzi je ze swoimi zawodnikami, zarządem klubu i mediami. Od doboru słów zależy zaś sporo, w tym np. szansa na utrzymanie pozycji po najliczniejszym sezonie.

Co irytuje w tej grze?

FM jest grą wybitną pod wieloma względami, która jednak także ma swoje wady. Wynikają one w dużej mierze z powodu braku silnej konkurencji. Fani menadżerów piłkarskich są w zasadzie skazani na tę serię.

Twórcy Football Managera zdają sobie sprawę ze swojej silnej pozycji na rynku i rzadko przygotowują duże zmiany w kolejnej odsłonie gry. Trudno więc dopatrywać się większych różnic np. pomiędzy FM 19 a FM 18. Wielu graczy narzeka także na wysoką cenę tego tytułu. Z drugiej strony zakup Football Managera to inwestycja, która może się zwrócić przez naprawdę długi czas doskonałej zabawy.