Deus Ex, czyli mroczna przyszłość ludzkości
Kultowe RPG

Deus Ex, czyli mroczna przyszłość ludzkości

 

CD Projekt Red znane jest głównie z wydania Wiedźmina. Obecnie to polskie studio pracuje nad tytułem Cyberpunk 2077, osadzonym w futurystycznym świecie. Wcześniej jednak została już wydana dobra gra w podobnej konwencji, czyli Deus Ex.

Czym jest Deus Ex?

Seria gier Deus Ex dostała bardzo dobre opinie. Jest to połączenie gry fabularnej, strzelanki i składanki, w której grafika stoi na wysokim poziomie. Fenomen Deus Ex opiera się jednak na wciągającej historii i na klimacie tej serii.

Fabuła gry opiera się bowiem o cyberpunk, czyli jedną z najpopularniejszych odmian fantastyki naukowej. W podobnej konwencji osadzony jest kultowy film Łowca Androidów, niektóre książki Georga Orwella, a w przyszłości na tej tematyce bazować będzie gra Cyberpunk 2077.

Dlaczego Deus Ex ma wspaniały klimat?

Świat Deus Ex ilustruje mroczną i skomplikowaną przyszłość ludzi. Przedstawiony świat jest z jednej strony wspaniały. Nowoczesna technologia pozwoliła rozwiązać wiele problemów ludzkości i zapewniła wiele udogodnień. Ludzie uzyskali też możliwość korzystania z implantów, które ich usprawniają.

Niestety rozwój technologiczny nie okazał się tożsamy z rozwojem społecznym. Wręcz przeciwnie świat Deus Ex wręcz kipi kontrastami. Garstka najbogatszych żyje w niewyobrażalnym wręcz luksusie, podczas gdy większość ludzi cierpi na niedostatek. Bogate dzielnice pełne są tu przepychu, a te biedne wandalizmu i aktów przemocy. Narastające napięcie finalnie przeradza się w prawdziwy rozłam ludzkości.

Deux Ex przedstawia także coraz bardziej prawdopodobną wizję przyszłości, w której to władza jest skupiona w potężnych korporacjach. Te zaś w pewnym stopniu działają poza obszarem prawa, a ich jednym celem jest pomnażanie zysków.

To co najbardziej jednak intryguje w Deus Ex, to pojawiający się bohaterowie. Podział na dobro i zło w tej grze nie istnienie. Każda postać ma swoją skomplikowaną historię. Podejmowanie decyzji przez gracza wobec napotkanych postaci często zmusza więc do refleksji.

Który Deus Ex jest najlepszy?

Deux Ex zadebiutował w 2000 roku i od razu osiągnął sukces. Nieźle wypadła też kontynuacja z 2003 roku tj. Invisible War. Najlepszą jak do tej pory grą z serii Deux Ex był chyba jednak Bunt Ludzkości z 2011 roku. Historia tam przedstawiona była bowiem przygotowana z prawdziwym rozmachem i potrafiła zaskakiwać.

Ostatnią grą z tej serii jest Rozłam Ludzkości z 2016 roku, która jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z Buntu Ludzkości. Gra jest bardzo dobra i trzyma w napięciu. Niemniej w jej przypadku postawiono bardziej na jakość oprawy graficznej niż na kwestie fabularne.