Czy Fallout się skończył?
Kultowe RPG

Czy Fallout się skończył?

Fallout i Fallout 2 należą do najlepszych gier PC wydanych w XX wieku. Fallout 3 i Fallout 3 New Vegas także były udanymi produkcjami. Niestety Fallout 4 i Fallout 76 były dużo słabsze. Stąd też wiele graczy zadaje sobie pytanie, czy ta seria kultowych gier postapokaliptycznych ma jeszcze szansę się odrodzić.

Dlaczego pierwsze gry z serii były tak dobre?

Analizując opinie na temat gier RPG, można dojść do wniosku, że w ich przypadku najważniejsza jest wciągająca historia i właściwy klimat. W przypadku pierwszych części Fallouta fabuła i ogólne wrażenia z gry były wręcz doskonałe.

Świetny był sam pomysł na tę grę. Akcja w Fallout opowiada alternatywną historię, która jest jednak podobna do tego, co miało miejsce w realnym świecie. Różnice polegają na tym, że w tej grze Zimna Wojna nigdy się nie skończyła, a propaganda światowych mocarstw była jeszcze większa. Ponadto w świecie Fallouta nigdy nie doszło do rozwoju technologii komputerowej i Internetu, za to dalsze postępy dotyczyły broni atomowej.

Wszystko zakończyło się nuklearną apokalipsą, a gracz trafia w sam jej środek. Gra jest jednocześnie przerażająca i zabawna. Główny bohater porusza się po zgliszczach miasta i zwalcza zmutowanych przeciwników, a w wolnych chwilach popija Nuke Cole, jeśli tylko uda mu się ją znaleźć. W tle wydarzeń przewijają się zaś pozostałości po propagandowych plakatach, czy też dwugłowe krowy. Pierwsze części Fallouta odnosiły się także do kwestii moralnych i filozoficznych. Gracz musiał podejmować trudne decyzje, które wpływały na jego odbiór przez pozostałe postacie ze świata gry.

Dlaczego ostatnie gry z serii nie były najlepsze?

Fallout 4 nie jest złą grą, z pewnością jednak nie w pełni spełnił oczekiwania graczy. Można odnieść wrażenie, że twórcy skupili się tutaj bardziej na oprawie graficznej oraz działalności reklamowej niż na stworzeniu wciągającej fabuły. W dodatku gra nie działa płynnie, a system dialogów w porównaniu do poprzednich części stał się dużo uboższy.

O ile Fallout 4 można uznać za przynajmniej przyzwoitą produkcję, o tyle Fallout 76 z 2018 roku ma bardzo kiepską opinię. Ta gra nie jest już klasycznym RPG, lecz typowym multiplayerem. Postawiono tu na akcję i walkę, a kwestie fabularne zostały mocno ograniczone. W konsekwencji większość graczy stwierdziła, że klimat dawnego Fallout przepadł bezpowrotnie.

Istnieje jednak szansa na odrodzenie tej serii. Jednym z pomysłów, który cieszy się sporym entuzjazmem wśród graczy, jest stworzenie kontynuacji Fallout 3 New Vegas. Miałoby to przede wszystkim oznaczać powrót do korzeni. Obecnie jednak trudno powiedzieć, czy i jaka przyszłość czeka serię Fallout.