Antichamber – gra inna niż wszystkie
Niszowe tytuły

Antichamber – gra inna niż wszystkie

Gry niezależne zwykle mają zbyt mały budżet, by zachwycać grafiką i efektami dźwiękowymi. Nacisk w ich przypadku położony jest na oryginalność i nowatorskie spojrzenie. Taką grą jest właśnie Antichamber, która wciąga i zaskakuje tak samo, jak seria Portal. Powinna ona także przypaść do gustu fanom serii filmów Cube.

Co dzieje się w Antichamber?

Antichamber to gra logiczna, która wymaga pewnych zdolności analitycznych i kreatywności lub też skorzystania z poradników znalezionych w Internecie. Rozgrywka jest całkiem długa, jednak ani razu nie spotyka się tam żadnej postaci.

Gracz zostaje umiejscowiony w tajemniczym i surrealistycznym budynku, a cały czas towarzyszy mu uczucie klaustrofobii i wyobcowania. Cel gry nie jest określony, jednak rozgrywka polega na ciągłym przemieszczaniu się oraz rozwiązywaniu zagadek, aby dotrzeć do nowych lokacji.

Antichamber to jednak dużo więcej niż gra logiczna. W dużym stopniu wyśmiewa ona konwencję współczesnych gier komputerowych. Co więcej, gracz często zostaje zmuszany do refleksji. Świetnie sprawdzają się też intrygujące napisy na ścianach, które zawierają ukryte porady dotyczące rozwiązywania zagadek. Czasami jednak ich treść ma wyłącznie charakter prześmiewczy. W czasie gry można się także natknąć na mnóstwo zaskakujących sytuacji. Antichamber bawi się z graczem oraz z tzw. zdrowym rozsądkiem, czy też percepcją.

Jak działa Antichamber?

Choć Antichamber zaliczyć należy do gatunku gier logicznych, to w wielu miejsca… nie ma tam żadnej logiki. Czasem można trafić do wiecznie zapętlających się pokojów. Innymi słowy, zawsze wraca się do tego samego miejsca, aż do chwili, w której zauważy się pewien kluczowy szczegół.

Trudno jest określić, czym jest i jak funkcjonuje Antichamber. Jego poszczególne elementy różnią się od siebie i działają na różnych zasadach. Dzięki temu każda zagadka wymaga świeżego spojrzenia i dokonania wielu prób.

Przejście tej gry daje wielką satysfakcję i pewien sposób pobudza i rozwija zdolności analityczne oraz kreatywność. Tę grę można polecić szczególnie tym, którzy szukają unikatowej rozrywki.