Stellaris, czyli jak podbić kosmos
Wciągające strategie

Stellaris, czyli jak podbić kosmos

Podróże międzygwiezdne, kontakt z pozaziemskimi formami życia i zarządzanie galaktyczną cywilizacją to bardzo odległa perspektywa. Na szczęście już dziś można poprowadzić ludzkość do podboju ludzkości w grze komputerowej Stellaris.

Czym jest Stellaris?

Stellaris to dzieło studia Paradox, które specjalizuje się w strategiach czasu rzeczywistego. Gra jest ładna, wciągająca i wymaga podejmowania wielu decyzji o charakterze taktycznym i strategicznym. Na samym początku gracz włada tylko jedną planetą np. Ziemią. Niemal od razu może jednak rozpocząć eksploracje kosmosu i zasiedlać kolejne światy.

Celem gry jest podbicie większej części galaktyki. Takie same priorytety mają jednak sąsiednie cywilizacje, które szczęśliwym trafem znajdują się na identycznym poziomie rozwoju technologicznego. Jak na strategię osadzoną w kosmosie Stellaris cechuje się bardzo płynną i łatwo do zrozumienia mechaniką. Zadaniem gracza jest zadbanie o dyplomacje, zdobywanie surowców, badania naukowe i politykę wewnętrzną. Wcześniej czy później nie obędzie się jednak bez gwiezdnych walk z innymi cywilizacjami.

Prostota mechaniki podoba się w pierwszych etapach gry. Później jednak gra zaczyna być coraz bardziej monotonna. W pewnym momencie wszystkie planety mają już swoich właścicieli, co kończy możliwość swobodnej eksploracji galaktyki. Stellaris to bardzo dobra gra, choć raczej jednak nie zapewni rozrywki przez bardzo długi czas.