Hearts of Iron – zmień losy II wojny światowej!
Wciągające strategie

Hearts of Iron – zmień losy II wojny światowej!

Sojusz Polski z Hitlerem w 1939 roku? Brak uczestnictwa USA w II wojnie światowej? Porażka komunistów w Chinach? Historia alternatywna to prawdziwy ocean możliwości. Wiele z nich można sprawdzić przez zagranie w Hearts of Iron.

Jak działa Hearts of Iron?

Hearts of Iron to seria gier typu grand strategy wargame. Jak dotąd wydane zostały 4 pełnoprawne gry o tym tytule. Ponadto powstała masa DLC oraz niezliczona ilość modów, a tytuł ten cieszy się dużą popularnością w wielu krajach, w tym w Polsce.

Gra nie oferuje ani ładnej grafiki, ani zachwycającej ścieżki dźwiękowej. Cała rozgrywka opiera się na poruszaniu oddziałami po mapie całego świata i decydowaniu o sposobie zarządzania całym państwem.

Skąd popularność Hearts of Iron?

Ta gra potrafi wciągnąć na długie godziny, a podejmowanie poszczególnych decyzji wiąże się ze sporym wysiłkiem intelektualnym. W Hearts of Iron odzwierciedlone są wszystkie aspekty funkcjonowania państwa w realiach II wojny światowej, a gracz może wcielić się w przywódcę dowolnego kraju z tamtych czasów.

Cele gry mogą być bardzo różne, na ogół jednak gracze dążą przede wszystkim do światowej dominacji w ujęciu militarnym. Hearts of Iron nie jest przy tym grą, która oferuje wyłącznie możliwość rozwoju armii i prowadzenia bitew. Tak naprawdę aspekt militarny jest tu wypadkową innych działań. Dbanie o ekonomię i nastroje społeczne, rozwój technologiczny, działania dyplomatyczne są tu prawdziwą podstawą sukcesu.

Twórcom gry udało się przy tym zachować sporą prostotę rozgrywki. Gracz dość szybko jest w stanie pojąć, jakimi zasadami rządzi się świat Hearts of Iron. Poradzenie sobie w tej grze, szczególnie na wyższych poziomach trudności, jest jednak dużym wyzwaniem. Przykładowo obrona Polski przed inwazją Niemiec w 1939 roku wymaga podejmowania bezbłędnych decyzji i szczęścia, czyli np. szybszego zaangażowania się Brytyjczyków w wojnę.

Hearts of Iron bawi i uczy?

O tym, że gry komputerowe mogą mieć walor edukacyjny, mówi się dość rzadko. Hearts of Iron jest zaś przykładem tytułu, który zapewnia godziwą rozrywkę, a przy tym solidną porcję wiedzy. W grze co jakiś czas pojawiają się zdarzenia znane z historii, takie np. zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow.

Hearts of Iron bardzo dobrze ukazuje także różnice pomiędzy państwami demokratycznymi, a nazistowskimi i komunistycznymi. Przykładowo prowadząc ZSRR praktycznie nie trzeba dbać o dobrobyt społeczny obywateli. Zgoła odmiennie jest w przypadku państw alianckich.