Mass Effect – Opera kosmiczna z epickim rozmachem
Kultowe RPG

Mass Effect – Opera kosmiczna z epickim rozmachem

Trylogia Mass Effect do dziś ma oddanych fanów na całym świecie. Rozmach, ogromny świat, wartka akcja i świetna fabuła sprawia, że tę grę można przejść kilka razy i wciąż czerpać z tego wielką radość.

Czym wyróżnia się Mass Effect?

Wspaniałych gier RPG jest mnóstwo. Większość z nich osadzonych jest w krainie fantasy jak np. Wiedźmin. Inne opowiadają historię osadzoną w postnuklearnym świecie, tak jak chociażby Fallout. Dostępne są także dobre gry fabularne bazujące na motywie cyberpunku, np. Deux Ex.

Zaskakująco mało dobrych gier RPG jest osadzonych w dalekiej przyszłości, gdy ludzkość podbija kosmos. Wyjątkiem jest tutaj właśnie seria Mass Effect, która zasięgiem obejmuje całą Drogę Mleczną, a nawet sąsiednią galaktykę tj. Andromedę. Mass Effect przypomina także swego rodzaju interaktywny film. Walka i eksploracja jest tu bowiem przeplatana z efektownymi cut-scenkami.

Dlaczego Mass Effect jest świetną grą?

Trylogia Mass Effect ma wszystko, czego wymaga się od dobrej gry RPG, a pod niektórymi względami prezentuje się wręcz fenomenalnie. Bogate są elementy rozwoju postaci, szczególnie w pierwszej części gry. Akcja jest dynamiczna i wymaga taktycznego spojrzenia, o czym w szczególności można przekonać się w drugiej odsłonie. Grafika i ścieżka dźwiękowa robią ogromne wrażenie, najlepsza pod tymi względami jest ostatnia część trylogii. Przez cały czas gracz wpływa na losy poszczególnych postaci poprzez dokonywanie wyborów. Niektóre decyzje wpływają nawet na losy całych gatunków oraz galaktyki.

Dobre RPG przede wszystkim wymaga jednak ciekawych bohaterów i wspaniałej historii. Pod tym względem seria Mass Effect jest fenomenalna. Niemal każda napotkana postać ma swoją historię i skomplikowaną osobowość. Fabuła gry wciąga od pierwszej minuty, choć nie wszyscy są zadowoleni z jej zakończenia. Na duże pochwały zasługuje także cała otoczka gry. Gracz może romansować, skanować planety w poszukiwaniu surowców, hakować zabezpieczenia, a nawet… nakarmić rybki w akwarium.

Czy Mass Effect Andromeda to koniec serii?

Trylogia Mass Effect skupiała się na przygodach Sheparda i uchronieniu organicznych form życia Drogi Mlecznej przed zagładą. Wszystkie trzy części zdobyły znakomite recenzje i opinie, a wielu graczy wciąż powraca do tej trylogii.

Czwarta część serii, czyli Mass Effect Andromeda miała być zupełnie nowym otwarciem. Nowy bohater, nowa galaktyka, nowy cel, wszystko miało być jeszcze lepsze. Oczekiwania wobec tej gry były ogromne, jednak jej odbiór kiepski.

Mass Effect Andromeda w dniu premiery pełen był błędów i bugów. W zasadzie można powiedzieć, że gra została wydana tak, jakby nie przeszła fazy testów. Potencjał pomysłu osadzenia gry w nowym uniwersum także nie został wykorzystany. Pomimo, że akcja dzieje się w innej galaktyce, to wszystko jest bardzo podobne do tego, co można było zobaczyć w pierwszych trzech częściach Mass Effect.

Obecnie twórca gry nie planuje wydania kolejnej części Mass Effect, choć nie wyklucza tego w przyszłości. Dużo wątpliwości wzbudza tutaj to, gdzie nowa gra miałaby być osadzona i jaką historię opowiadać.