Czy gry video mogą być korzystne dla zdrowia?
Od lat dużo mówi się o tym, że uzależnienie od gier video jest szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wbrew pozorom jednak granie z umiarem może rozwijać zdolności umysłowe. Co więcej, nowa technologia sprawia, że gry video mogą też mieć korzystny wpływ na kondycję.
Czy przyszłość należy do gier ruchowych?
Kilka lat temu sporą popularnością cieszyły się czujniki ruchu wprowadzane do konsol, takie jak PlayStation Move oraz Kinect Xbox. Korzystają one z szeregu technologi, w tym akcelerometr oraz czujnik podczerwieni. Dzięki nim są one w stanie rejestrować na bieżąco ruch danej osoby. Dla graczy oznacza to, że mogą grać nie tylko przy pomocy joysticka, ale po prostu wykonując prawdziwe ruchy. Można więc zagrać np. w tenis nie przez wciskanie klawiszy, ale przez prawdziwe ruchy ręką.
Obecnie popularność wykorzystania czujników ruchu w konsolach gier jest coraz mniejsza, ponieważ zostały one wyparte przez VR. Gry i aplikacje działające w ramach wirtualnej rzeczywistości zapewniają jeszcze lepsze wrażenia, a niektóre z nich wiążą się z naprawdę sporym wysiłkiem fizycznym. Korzystając z VR, można odbyć np. sesję treningów fitness, czy też sprawdzić się na ringu bokserskim. W czasie grania można więc spalić kalorię, wzmocnić mięśnie oraz wyrzeźbić sylwetkę.
Jak korzystać bezpiecznie z gier VR?
Gry VR są coraz lepsze, a nowych tytułów stale przybywa. Z pewnością też z czasem staną się tańsze i jeszcze bardziej popularne. VR pozwoli jeszcze bardziej wczuć się w świat przedstawiony w danej grze, a nawet stanie się substytutem wizyty na siłowni.
Trzeba mieć jednak świadomość, że niesie to także pewne niebezpieczeństwa. O ile grając w klasyczne gry komputerowe można mieć założone praktycznie dowolne buty i ubranie, o tyle w przypadku gier VR można nabawić się kontuzji. Z tego powodu tak ważne jest to, aby mieć specjalistyczne obuwie i strój, które są przystosowane do wykonywania aktywności fizycznej.
Czy gry komputerowe rozwijają mózg?
Sporo wskazuje na to, że już wkrótce gry video będą miały korzystny wpływ na zdrowie gracza, a standardem stanie się kupowanie nie tylko gier i gogli VR, ale także obuwia temu dedykowanemu. Od dawna już jednak wiadomo, że gry video mogą rozwijać wyobraźnię i poprawiać pracę mózgu.
Gry komputerowe towarzyszą bowiem ludzkości już tak długo, że ich wpływ na rozwój intelektualny został wielokrotnie przebadany. Wyniki analiz nie pozostawiają zaś żadnych wątpliwości, granie na komputerze wpływa między innymi na powstawanie nowych połączeń nerwowych. Poszczególne gry rozwijają też konkretne kompetencje. Przykładowo podczas grania w strategię rozwija się umiejętność planowania i nadawania priorytetów.
Podczas grania można także rozwinąć inteligencję emocjonalną i umiejętność podejmowania trudnych decyzji. Dotyczy to w szczególności osób lubujących się w grach przygodowych i RPG. Jeśli zaś gra się w rozgrywkę multiplayer, to naprawdę można rozwinąć umiejętność współpracy. Niektóre gry przekazują także wiedzę w przystępny sposób. Dobrym przykładem jest tu seria Hearts of Iron, która obfituje w fakty dotyczące przebiegu II wojny światowej.