Gorky 17 – gra, o której warto pamiętać
Kultowe RPG

Gorky 17 – gra, o której warto pamiętać

Gorky 17 to gra, która uległa zapomnieniu. Warto jednak wiedzieć, że na początku XXI wieku miała fanów w całej Polsce. Co sprawiło, że Gorky 17 było tak popularne i czy dziś warto wrócić do tej gry?

Dlaczego Gorky 17 było wyjątkowe?

Gorky 17 zostało wydane przez polskiego wydawcę TopWare Poland w 1999 roku. Gra od samego początku była więc dostępna w polskiej wersji językowej, co w tamtym okresie było ogromną rzadkością. Co więcej, gra toczyła się w kraju nad Wisłą, a dokładniej w Lubinie. Choćby z tego powodu do tej gry warto wrócić.

O wyjątkowości Gorky 17 świadczyło także łączenie kilku gatunków gier, co na przełomie XX i XXI wieku także nie zdarzało się dość często. Tę grę można określić jako mieszankę strategii turowej, RPG-a i survival horroru. Dodając do tego elementy polityczne, fantastykę naukową i odrobinę poczucia humoru Gorky 17 stało się naprawdę oryginalnym tytułem.

Jak przebiega rozgrywka w Gorky 17?

W Gorky 17 gracz zarządza trzyosobowym oddziałem żołnierzy NATO. Jednym z nich jest Jarek Owicz, którego znakiem rozpoznawczym jest stosowanie iście żołnierskiego języka. Cały oddział przemierza zaś tajną bazę wojskową, która wymknęła się spod kontroli.

Co chwilę napotyka się wrogów różnego rodzaju, w tym mutantów. Tryb walki opiera się zaś o strategię turową i wymaga od gracza okazania sprytu. Każdy ruch musi być odpowiednio przemyślany, tak by osłabić i zwalczyć wroga, a przy tym nie stracić żadnego z żołnierzy. W tle cały czas pojawiają się wątki fabularne, które dotyczą tajemniczych zdarzeń, jakie miały miejsce w bazie wojskowej.